Samorządowe Przedszkole Nr 180

W TYM MIESIĄCU ...

 

WARSZTATY I ZAJĘCIA PLANOWANE W PAŹDZIERNIKU:

 

DATA

DZIEN TYG.

GRUPA

ZAJĘCIA

4.10

piątek wszystkie dzieci

Przedstawienie teatralne " Iluzja marionetki"

11.10

piątek

żabki

wyjazd do Anikina - nagroda w ramach akcji "Rowerowy maj" 

15.10

wtorek

żabki,

kangurki

warsztaty w Muzeum Etnograficznym

żabki - "Jesień"

kangurki - "Domowe opowieści"

   

misie,

krasnale,

zajączki

warsztaty plastyczno-literackie bajka edukacyjna "Myszko stop ! czerwone światło"

17.10

czwartek

tygryski,

żabki,

kangurki

warsztaty plastyczno-literackie bajka edukacyjna "Myszko stop ! czerwone światło"

24.10

czwartek

tygryski,

żabki,

kangurki

warsztaty dotyczące higieny mycia zębów 

25.10

piątek

wszystkie dzieci " Dzień Marchewki"  - prosimy o ubranie dzieci w pomarańczowy kolor

         

 

 

            e-mail: p180ela@gmail.com

GRUPA  MISIE 

 

DARY JESIENI

Obserwacja zjawisk zachodzących w przyrodzie wraz ze zmianą pory roku jaką jest jesień. Rozróżnianie, nazywanie darów jesieni (kasztany, żołędzie, orzechy, owoce i warzywa ….).Wskazywanie ich charakterystyczny cech ( kolor, kształt, wielkość). Poznanie warzyw i owoców za pomocą zmysłów (węchu, smaku, dotyku). Rozwijanie umiejętności składania obrazka z części. Kształtowanie intuicji matematycznej. Wdrażanie do uważnego słuchania utworów literackich, udziału w zabawach muzyczno-rytmicznych przy jesiennych piosenkach.

 

W ZDROWYM CIELE ZDROWY DUCH

Kształtowanie świadomości, że warzywa i owoce to bogate źródło witamin niezbędne dla naszego organizmu. Stwarzanie okazji do dokonywania wyborów zdrowotnych i zdaniu sobie sprawy z ich skutków. Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za własne zdrowie i samopoczucie. Umiejętności różnicowania produktów zdrowych i niezdrowych. Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej poprzez zabawy ruchowe. Wdrażanie do zachowań prozdrowotnych, utrwalenie prawidłowych nawyków higienicznych.

 

JESIENIĄ W PARKU – ZWIERZĘTA W PARKU

Przybliżenie środowiska przyrodniczego jakim jest park. Odbieranie otaczającego nas świata poprzez różne zmysły. Poznanie wybranych drzew (dąb, kasztanowiec, klon); jego liści i owoców. Umiejętność porządkowania zdarzeń w historyjce obrazkowej. Kształtowanie umiejętności klasyfikowania według jednej cechy.

 

JESIENIĄ W LESIE – ZWIERZĘTA W LESIE

Poznanie wybranych mieszkańców lasu i ich jesiennych zwyczajów. Rozwijanie zmysłu obserwacji i zdolności porównywania. Kształtowanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i doskonalenie sprawności manualnej. Rozbudzanie poczucia estetyki. Wdrażanie do poszanowania przyrody. Kształtowanie umiejętności rozróżniania podstawowych figur geometrycznych i nazywanie trójkąta.

 

PRZYGOTOWANIE DO ZIMY

Zwracanie uwagi na zmiany w wyglądzie zwierząt w związku z przygotowaniem do zimy, np. zmiana ubarwienia. Wprowadzenie kodowania. , Eksperymentuje głosem i dźwiękami, rozwijając swoją wyobraźnię muzyczną. Inicjuje zabawy konstrukcyjne. Kształtowanie umiejętności sprawnego przeliczania w granicach możliwości dzieci. Rozwijanie sprawności grafomotorycznej.

 

  ................................................................................................................................................

 

                e-mail: p180dorota@gmail.com

GRUPA KRASNALE

 

DRZEWA JESIENIĄ

Poznanie charakterystycznych cech jesieni, zapoznanie się z wybranymi drzewami oraz ich owocami, np. kasztanowiec – kasztan. Poznanie wiadomości o jesiennej przyrodzie – spacery, prowadzenie obserwacji zachodzących zmian w przyrodzie. Rozwijanie małej motoryki – rysowanie, ulepianie, malowanie listków.

 

GRZYBY

Kształtowanie umiejętności budowania logicznych wypowiedzi, rozwijanie umiejętności grafomotorycznych. Rozwijanie umiejętności plastycznych i muzycznych – poznanie wyglądu grzyba, dostrzeganie różnic pomiędzy dwoma grzybkami. Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów zbioru.

 

ZWIERZĘTA W LESIE

Rozpoznawanie i nazywanie zwierząt – mieszkańców lasu. Poznanie zwierząt zasypiających i nie zasypiających na zimę. Zabawy ruchowo – naśladowcze tematycznie związane ze zwierzętami – rozwijanie dużej motoryki. „Małe i duże zwierzęta” – szeregowanie wg wielkości. Zagadki słuchowe – rozpoznawanie odgłosów zwierząt.

 

JESIENNA POGODA

Kształtowanie pojęć matematycznych – układanie rytmów. Poznanie pojęć określających położenie przedmiotów w przestrzeni. Rozwijanie spostrzegawczości wzrokowej – praca z obrazkiem i układankami. Poznanie charakterystycznych cech jesiennej pogody.

 

CO ROBIMY W CHŁODNE DNI?

Co robimy w nocy a co robimy w dzień? – poznanie pór dnia. „Zabawy na chłodne dni” – wypowiedzi nt. obrazków. Wdrożenie do ubierania się odpowiednio do pogody. Ćwiczenie umiejętności określania cech pogodowych – posługiwanie się symbolami.

 

  ................................................................................................................................................

 

 

                e-mail:  p180agnieszka@gmail.com

GRUPA ZAJĄCZKI

 

ZWIERZĘTA JESIENIĄ

Nabywanie umiejętności samodzielnego ubierania się w kurtki itd. Wypowiadanie się na temat ilustracji, wysłuchanego tekstu;

słuchanie wierszy, opowiadań, odpowiadanie na pytania dotyczące utworu. Wzbogacanie wiedzy o zwierzętach leśnych, poznawanie na przykładach - jeża, wiewiórki, niedźwiedzia, jak wyglądają, czym się żywią; jak się przygotowują do zimy. Nauka wierszy ,,Entliczek-pentliczek” Brzechwy, oraz ,,Jeż”; nauka piosenek o tematyce jesiennej.

 

JESIEŃ W SADZIE I OGRODZIE

Zbieranie owoców drzew, wzbogacanie kącika przyrody. Obserwowanie zmian zachodzących w przyrodzie jesienią, występujących zjawisk atmosferycznych. Rozpoznawanie warzyw, roślin,  za pomocą zmysłów. Składanie pociętych obrazków w całość, rozwiązywanie zagadek. Określanie położenia przedmiotów w przestrzeni; stosowanie określeń: na, pod, przed, za, wysoko, nisko; zauważanie rytmów. Reagowanie na zmiany tempa i dynamiki utworu. Przygotowanie plakatu z okazji Dnia Drzewa.

 

MOJA RODZINA I MÓJ DOM

Podawanie informacji, jak mają na imię rodzice, rodzeństwo. Nazywanie członków dalszej rodziny (ciocia, babcia, kuzyn). dzielenie się informacjami na temat ważnych wydarzeń z życia rodziny; wzajemne okazywanie sobie uczuć przez członków rodziny; stosowanie form grzecznościowych w każdej sytuacji (w domu, w przedszkolu, na ulicy). Określanie miejsca zamieszkania.

 

DOMOWI ULUBIEŃCY

Opowiadanie o swoich domowych pupilach ćwiczenie wypowiadania się zdaniami. Nabywanie empatii wobec istot żywych, uczenie się jak o nie należy dbać w oparciu o literaturę i doświadczenia własne. Uczestniczenie w zabawach ruchowych: kształtujących postawę, orientacyjno-porządkowych, bieżnych, z elementami czworakowania, skoku, podskoku, rzutu, chwytu, równoważnych; organizowanych metodą opowieści ruchowych.

 

................................................................................................................................................

 

                e-mail: p180lesia@gmail.com

 

  GRUPA TYGRYSKI 

  1. Jesień w parku
  2. Jesień w lesie
  3. Życie zwierząt w jesiennym lesie
  4. Jesień w ogrodzie

 

  • Rozpoznajemy i nazywamy wybrane warzywa, wykorzystujemy zmysły w celu rozpoznania owocu po zapachu, smaku, dotyku
  • Rozumiemy konieczność codziennego spożywania owoców i warzyw, poznajemy nowe smaki
  • Podczas spacerów obserwujemy zmiany zachodzące w przyrodzie, wykorzystujemy zmysły do poznawania otoczenia przyrodniczego, rozbudzamy wrażliwość estetyczną w kontakcie z przyrodą, stosujemy się do zasad bezpieczeństwa podczas wyjścia poza przedszkole
  • Słuchamy tekstów literackich związanych z jesienią, uczymy się wierszy, piosenek i tańców
  • Wykonujemy prace plastyczne z wykorzystaniem materiału przyrodniczego
  • Rozpoznajemy i nazywamy wybrane gatunków drzew, kwiatów, grzybów. Wiemy, że grzyby można zbierać tylko pod opieką dorosłych
  • Pokazywanie na wybranych przykładach, jak zwierzęta przygotowują się do zimy
  • Zwrócenie uwagi na zmiany w wyglądzie zwierząt np. zmiana ubarwienia, gęstnienie futra, piór

 

Kształtowanie umiejętności:

  • Budowanie wypowiedzi w oparciu o własne doświadczenia i obserwacje
  • Odtwarzanie struktur rytmicznych
  • Budowanie wypowiedzi na temat treści obrazka
  • Doskonalenie umiejętności przeliczania elementów zbioru
  • Stosowanie określeń: więcej, mniej, tyle samo, o jeden więcej, o jeden mniej
  • Układanie eksponatów w kolejności rosnącej i malejącej, utrwalenie prawidłowego przeliczania, także wspak
  • Kształtowanie umiejętności dodawania jako łączenia, dosuwania
  • Kształtowanie nawyku skupienia i koncentracji w krótkich sekwencjach czasowych
  • Ćwiczenia pamięci odtwórczej, kształtowanie uważnego słuchania tekstu
  • Nabywanie umiejętności budowania zdań poprawnych gramatycznie
  • Wdrażanie dzieci do współdziałania w zespołach, przestrzeganie zasad fair play

 

 

 ................................................................................................................................................

 

 
             e-mail: przedszkole180magda@gmail.com
 

GRUPA ŻABKI 

   

JA I MOJA RODZINA

Prezentacja teatrzyku „Przedstawiam moją rodzinę”, oglądanie albumów i zdjęć rodzinnych – odczuwanie przynależności do rodziny.  Wspomaganie rozwoju mowy poprzez swobodne wypowiedzi na temat rodziny; poprawne nazywanie jej  członków, rozumienie relacji rodzinnych i stopnia pokrewieństwa. Wykonanie drzewka rodzinnego w formie plastycznej, omówienie  sposobu tworzenia  pracy.  Zabawa  zespołowa „Rodzinne domino” (forma rysunkowa) Zabawy literką „E” „e” – poznanie kształtu litery pisanej i drukowanej. Doskonalenie analizy sylabowej i głoskowej

 

BEZPIECZNA DROGA DO PRZEDSZKOLA

Swobodne rozmowy z dziećmi poparte ilustracjami jako wdrożenie zasad bezpiecznego zachowania się na drodze. Wycieczka na skrzyżowanie – zapoznanie  z elementarnymi zasadami ruchu  drogowego; określanie zachowań  poprawnych i nieprawidłowych. Zabawa terenowa „Uliczne sygnały” – doskonalenie szybkiej reakcji na dany sygnał. Układanie zagadek  o uczestnikach ruchu drogowego i pojazdach. Praca plastyczna „Drogowe znaki” Zabawa „Jaki to kształt?”- utrwalenie figur geometrycznych i rodzajów znaków drogowych. Zabawy matematyczne „w prawo, w lewo” – rozwijanie umiejętności określania stron ciała. Omówienie pracy policjanta

 

JESIEŃ W POLU I PRZEDSZKOLU

Zajęcia przyrodnicze „Jesienne liście” – rozpoznawanie kształtu wybranych liści i nazywanie drzew z których pochodzą. Obserwowanie piękna jesiennego krajobrazu i kolorytu jesieni. Poznanie przyczyny zmiany barwy liści jesienią. Wykonanie albumu „Liście” Praca plastyczna „Jesień”.  Zajęcia matematyczne – wprowadzenie cyfry „2”, rozumienie pojęcia liczby w aspekcie kardynalnym i porządkowym. Zabawa „Obrazki z patyczków” : rozwijanie pomysłowości i kreatywności, kształtowanie pojęć „długi dłuższy, najdłuższy, krótki, krótszy, najkrótszy”

 

POBAW SIĘ ZE MNĄ

Zabawy  ruchowe, muzyczne i dydaktyczne mające na celu zintegrowanie grupy. Wspólne wymyślanie zabaw, przestrzeganie zasad ; doskonalenie  umiejętności  aktywnego słuchania poprzez czytanie literatury.  Wspólne działania w parach i małych grupach  w celu  umiejętności pracy w zespole.  Rozumienie zasad bezpiecznego korzystania z komputera i telewizji. Zabawy z literka „I” „i” Kreślenie szlaczków litero podobnych i wykonywanie ćwiczen graficznych przygotowujących  do nauki pisania.

 

  ................................................................................................................................................

 

        e-mail: p180agata@gmail.com

GRUPA KANGURKI 

 

BEZPIECZNI NA DRODZE

Przypomnienie zasad bezpieczeństwa podczas wyjścia poza teren przedszkola. Doskonalenie sprawności manualnej. Poszerzenie wiadomości na temat służb porządkowych oraz znajomości zasad ruchu drogowego. Zwrócenie uwagi na wygląd i znaczenie znaków drogowych. Uświadomienie konieczności dbania o bezpieczeństwo. Zapoznanie z obrazem graficznym litery A, a oraz ze sposobem jej kreślenia. Poznanie numerów alarmowych. Doskonalenie umiejętności liczenia.

 

NASZE ZWIERZAKI

Poszerzenie wiedzy na temat zwierząt domowych. Uświadomienie obowiązków wynikających z posiadania zwierząt w domu. Kształtowanie wyobrażni przestrzennej. Rozwijanie umiejętności klasyfikowania przedmiotów. Doskonalenie słuchu fonematycznego. Zaznajomienie się z obrazem graficznym cyfry 2. Rozwijanie umiejętności dzielenia zbioru na podzbiory. Zaznajomienie z wyglądem i sposobem kreślenia litery M, m

 

JESIENNY LAS

Wzbogacenie wiedzy na temat zwierząt leśnych, grzybów. Oglądanie jesiennych drzew, zwracanie uwagi na uroki jesieni. Poznanie barw ciepłych i zimnych. Rozwijanie kreatywności werbalnych, muzycznych i plastycznych. Rozwijanie pamięci wzrokowej. Usprawnianie analizy słuchowej wyrazu. Poznanie litery T, t drukowanej i pisanej. Rozwijanie umiejetności wypowiadania się na określony temat. Doskonalenie umiejętności syntezy sylabowej.

 

PRZYGOTOWANIA DO ZIMY

Wzbogacenie wiedzy na temat zwyczajów leśnych zwierząt. Kształtowanie umiejętności obserwacji otaczającego świata. Rozwijanie ciekawości poznawczej. Rozwijanie słuchu fonematycznego, pamięci wzrokowej. Rozwijanie umiejętności kodowania i dekodowania informacji. Rozwijanie poczucia rytmu i wrażliwości na różnice barwy dzwiękow. Utrwalenie znajomości figur geometrycznych. Zaznajomienie z wyglądem i sposobem kreślenia litery E, e i cyfry 3 .

 

  ................................................................................................................................................