Menu
Strona głowna  /  AKTUALNOŚCI
AKTUALNOŚCI

8.06.2022r.

SZANOWNI PAŃSTWO

W związku z koniecznością dokonania zamówienia odpowiedniej ilości produktów żywnościowych, uprzejmie proszę o zgłoszenie nauczycielom, poprzez wysłanie maila, informacji czy dziecko będzie obecne w przedszkolu 17.VI.2022r. (piątek)

 

Wiadomość proszę przesłać do 13.VI.2022r.

 

1.06.2022

KAMPANIA ROWEROWY MAJ - WYNIKI, PODSUMOWANIE
Zakończyła się kampania Rowerowy Maj 2022. Wszystkim dzieciom i rodzicom dziękuję za udział i współpracę! 

Oficjalne wyniki:

Nasze przedszkole zajęło w klasyfikacji ogólnej przedszkoli 38 miejsce :)

W klasyfikacji przedszkoli zwyciężyło Przedszkole nr 79 – frekwencja 76,30 %. 

Link do rankingu dla zainteresowanych:

https://rowerowymaj.eu/ranking-placowek/?city=Krak%C3%B3w&cityHref=%2Fkrakow-2022%2F&campaign=Rowerowy%20Maj%202022

 

Informacja od koordynatora kampanii z UM:

Nagrody dla przedszkoli:
"Dla przedszkoli z miejsc 1-46 klasyfikacji końcowej RM 2022 - przyznana jest grupowa nagroda w postaci seansu kinowego w kinie Multikino, którą otrzyma JEDNA GRUPA (ta z najwyższą frekwencją jeśli chodzi o udział w Rowerowym Maju)" i u nas w przedszkolu jest to GRUPA IV - Tygryski. GRATULUJEMY!

Nagrody indywidualne:
"Nagrodę indywidualną otrzymają dzieci, które wzięły udział w akcji 20, 19 lub 18 razy i zostaną nagrodzone gadżetami rowerowymi w postaci bidonu Kellys Youngster." 

Nagrody zostaną rozdane dzieciom pod koniec przyszłego tygodnia. 

Niezależnie od przyznanych nagród, serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w kampanii "Rowerowy Maj" i zachęcam do kontynuowania podróżowania do przedszkola w sposób aktywny :)

Pozdrawiam, 
Anna Szyda

 

31.05.2022r.

OFERTA FOTOGRAFICZNA

Dostępne są do oglądnięcia zdjęcia z sesji wiosennej, cena za album z 3 zdjęciami - 39 zł.  Informacja przy stoliku dyżurującym.

30.05.2022r.

Szanowni Państwo

Informuję, że w czerwcu bramka od strony osiedla pozostanie otwarta rano i po podwieczorku, umożliwiając przejście do i z przedszkola. Tym samym przypominam, że Dzieci mogą korzystać z placu zabaw  TYLKO podczas pobytu w przedszkolu pod opieką nauczycieli

 

26.05.2022

 

Z okazji dzisiejszego święta - wszystkim Mamom składamy najserdeczniejsze  życzenia: 

dużo zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz wielu chwil pełnych radości i optymizmu

 

4.05.2022

 

OFERTA FOTOGRAFICZNA

6 maja (piątek) od godz.9.00 w naszym przedszkolu będą wykonywane zdjęcia do sesji wiosennej

cena 39 zł (obejmuje 3 zdjęcia)

O możliwości oglądnięcia i ewentualnego zakupienia zostaną Państwo poinformowani w późniejszym terminie.

 

26.04.2021

Kampania Rowerowy Maj

Drodzy Rodzice

Nasze przedszkole ponownie w tym roku bierze udział  w kampanii "Rowerowy Maj", która zachęca dzieci do wybierania aktywnego środka transportu podczas podróży do przedszkola.

Zasady kampanii są bardzo proste: każdy przedszkolak i nauczyciel, który w maju dotrze do przedszkola w sposób aktywny: na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, otrzymuje naklejki do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat grupowy. Dla najaktywniejszych uczestników, grup i placówek przewidziane są atrakcyjne nagrody.

Zapraszamy do zapoznania się z informacjami:

https://rowerowymaj.eu/

Na czas trwania kampanii "Rowerowy Maj", bramka od strony osiedla zostanie otwarta rano i po podwieczorku, umożliwiając przejazd dzieci przez ogród.

Dzieci mogą korzystać z placu zabaw  TYLKO podczas pobytu w przedszkolu pod opieką nauczycieli

 

19.04.2022

 

KONKURS FOTOGRAFICZNY PT.,, WIOSNA i JA"  

Ogłaszamy rodzinny konkurs pt. ,,Wiosna i Ja". Dzieci, które chcą wraz z rodzicami wziąć udział w konkursie fotograficznym - prosimy o wykonanie zdjęcia ukazującego dziecko na łonie wiosennej natury i dostarczenie do grupy III  (do p. Agnieszki ) do dnia 4 maja.  Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz drobne upominki. 

Gorąco zapraszamy !

 

 

13.04.2022

 

 

Zdrowych, Pogodnych Świąt Wielkanocnych, pełnych wiary, nadziei i miłości.

Radosnego, wiosennego nastroju, serdecznych spotkań w gronie rodziny i wśród przyjaciół

oraz wesołego “Alleluja” życzy wszystkim wychowankom i rodzicom

Dyrekcja  oraz  pracownicy  przedszkola

 

12.04.2022r.

Szanowni Państwo

W związku z wystąpieniem na placówce wirusa, którego objawami są kaszel, katar oraz wysoka gorączka, apeluję o nieprzyprowadzanie do przedszkola dzieci przeziębionych. Pomimo licznych próśb w tej sprawie w dalszym ciągu część z Państwa lekceważy ten problem. Przeziębione dziecko roznosi wirusa na pozostałych, w tym  również pracowników. W chwili obecnej brakuje 5 nauczycieli, dlatego w najbliższych dniach grupy będą łączone.

 

11.04.2022r.

OSPA W PRZEDSZKOLU

Drodzy Rodzice,

informujemy, że w Przedszkolu pojawiły się przypadki ospy wietrznej. 

Prosimy o baczne obserwowanie swoich dzieci.

08.04.2022r.

 

W poniedziałek 11.04 odbędzie się wielkanocny kiermasz. Prace dzieci będą wystawione w holu, podpisane i ułożone przy nazwie grupy, datki będzie można wrzucać do puszki. Celem kiermaszu jest zebranie funduszy na zakup nowych zabawek do piaskownicy. Serdecznie zapraszamy 

Zakup prac jest dobrowolny ( rodziców, którzy nie chcą wziąć udziału w kiermaszu prosimy o zabranie pracy swojego dziecka bez wrzucania datku)

 

07.04.2022

W piątek 8.04 grupy od II do VI wychodzą do dk Aleksandry na koncert muzyczny pt. ,,Rozkwit melodii "

 

31.03.2022r.

Zapraszamy wszystkie dzieci w piątek 1.04. na przedstawienie pt.,, Opowieść o ziarenku". 

 

28.03.2022r.

DYŻUR WAKACYJNY 2022r.

Szanowni Państwo przypominam, że od 1-8 kwietnia ruszają zapisy na dyżur wakacyjny dla dzieci uczęszczajcych do naszego przedszkola. W terminie późniejszy przyjmowane będą dzieci z innych placówek. Wszelkie informacje dostępne w zakładce DYŻUR WAKACYJNY 2022.

Niezłożenie karty we właściwym czasie będzie skutkowało brakiem miejsca dla dziecka w sierpniu 2022r

 

24.03.2022r.

Szanowni Państwo,

Poniżej zamieszczam korespondencję Pani Anny Korfel-Jasińskiej, Zastępcy Prezydenta Miasta Krakowa ds. Edukacji, Sportu i Turystyki skierowaną do rodziców.

Wielce Szanowni Rodzice Krakowskich Uczniów,

wojna w Ukrainie trwa od niemal miesiąca. 24 lutego 2022 roku to dzień, w którym życie nas wszystkich zmieniło się nieodwracalnie. Największe skutki rozgrywającego się dramatu odczuwają jednak dzieci, które były zmuszone uciekać z Ukrainy i z dnia na dzień odnaleźć się w zupełnie nowym, często niezrozumiałym dla nich środowisku. Sytuacji nie ułatwia też fakt przeżywania rzeczywistości wojennej, która nadal jest udziałem każdego z nich. Przecież wciąż w ich ojczystym kraju pozostają bliskie im osoby: walczący na froncie ojcowie i starsi bracia, ukochani dziadkowie i kuzyni, ulubieni nauczyciele, a także koleżanki i koledzy, z którymi do tej pory dzieliły szkolną ławę.

Pierwszy dzień wojny mającej miejsce tuż za naszą wschodnią granicą to również moment, od kiedy wszyscy pracownicy krakowskiej oświaty maksymalnie zaangażowali się w pomoc dzieciom uciekającym z Ukrainy oraz stworzenie im jak najlepszych warunków nauki w krakowskich szkołach. Niezależnie od ogromnego zaangażowania dyrektorów, nauczycieli oraz pracowników szkolnej administracji i obsługi, niezwykle budujące jest dla mnie także wsparcie okazywane przez Państwa Rodziców. Świadczy ono o ogromnej empatii i chęci dzielenia się dobrem z osobami, które potrzebują tego bardziej, niż kiedykolwiek do tej pory.

W ostatnich tygodniach każdego dnia otrzymuję wiele sygnałów świadczących o Państwa nieustającym zaangażowaniu w pomoc. Przejawia się ono na wiele sposobów. Fundują Państwo obiady dla dzieci z Ukrainy, które potrzebują nie tylko ciepłego posiłku, ale dzięki czasowi spędzonemu przy w szkolnej stołówce z polskimi rówieśnikami, mogą poczuć się jak w swojej ukochanej, ukraińskiej szkole, za którą tak bardzo tęsknią. Poświęcają Państwo czas wolny, kupując przybory szkolne, tornistry i podręczniki dla nowych uczniów, nie zważając także na wysokość wydatków z tym związanych. Zwracają Państwo uwagę swoich pociech na to, aby objęły szczególną troską nowe koleżanki i kolegów, którzy każdego dnia rozpoczynają naukę w krakowskich szkołach. To właśnie Państwa dzieci witają je z ogromną radością, pokazując szkołę i tłumacząc (niezwykle skutecznie, choć przeważnie nie porozumiewają się w tym samym języku!) jak wygląda szkolne życie w Polsce. Dzięki tym wszystkim działaniom uczniowie z Ukrainy czują się objęci szczególną opieką i choć przez chwilę mogą zapomnieć o trwającym koszmarze wojny.

Szanowni Państwo,

wszyscy mamy nadzieję, że wojna w Ukrainie skończy się jak najszybciej. Należy jednak pamiętać, że powrót uczniów do ławek w ich rodzinnych miejscowościach nie będzie możliwy z dnia na dzień. Tylko do tej pory w wyniku działań wojennych zostało zniszczonych 500 szkół w Ukrainie. Dlatego podejmujemy szereg inicjatyw, za sprawą których nauka polskich i ukraińskich dzieci będzie dla nich jeszcze bardziej komfortowa. Tworzymy oddziały przygotowawcze dla uczniów z Ukrainy, zatrudniamy asystentów wielokulturowych, a w szkołach, w których brakuje miejsca, podejmujemy działania mające zapewnić dodatkową przestrzeń do nauki. Zapewniamy również pomoc psychologiczno-pedagogiczną uczniom, którzy tego potrzebują. Zarówno do dyspozycji dzieci i młodzieży, jak również Państwa Rodziców, pozostają szkolni pedagodzy i psycholodzy oraz eksperci zatrudnieniu w ośmiu samorządowych poradniach.

Raz jeszcze dziękując za dotychczasowe zaangażowanie bardzo proszę o nieustawanie w ludzkiej empatii i wyrozumiałości. Państwa czynne działanie jest budującym przykładem dla najmłodszych krakowian, którzy z każdym dniem stają się osobami jeszcze bardziej wrażliwymi na potrzeby innych. I co równie ważne: dzięki wyciągnięciu przez Państwa pomocnej dłoni, dzieci z Ukrainy będą do końca swojego życia dobrze wspominać czas spędzony w Polsce, pomimo niezwykle trudnych okoliczności związanych z trwającą wojną.

Z wyrazami najgłębszego szacunku,
Anna Korfel-Jasińska
Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa

 

18.03.2022

Szanowni Państwo, 

w poniedziałek tj. 21.03 wszystkie dzieci będą żegnały marzannę i witały pierwszy dzień wiosny. Prosimy w miarę możliwości przygotować dla dzieci jakiś wiosenny (zielony lub żółty) akcent w poniedziałkowym ubraniu np. spódniczka, koszulka itp. Dziękujemy 

 

 

18.03.2022r.

W dniu dzisiejszym dzieci uczestniczyły w warsztatach z pierwszej pomocy prowadzonych przez ratownika medycznego.

Nauczyły się prawidłowych zachowań i skutecznego działania w nagłych, nieprzewidzianych sytuacjach, 

Dowiedziały się:

 • jakie są najczęściej spotykane sytuacje zagrażające zdrowiu i życiu;
 • jak rozpoznawać niebezpieczne sytuacje i jak się wobec nich zachować;
 • jak dbać o swoje bezpieczeństwo;
 • czym jest pozycja boczna bezpieczna;
 • kiedy prowadzić resuscytację krążeniową i czym ona jest;
 • po co są opatrunki i w jaki sposób ich używać;
 • co to jest apteczka i co w niej może się znajdować;
 • jakie są numery alarmowe, jak je zapamiętać

 

17.03.2022r.

Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia realizuje akcję ankietową pn. „Porozmawiamy o Krakowie w dzielnicach VIII-XIII”. Anonimowa ankieta skierowana jest do mieszkańców i mieszkanek sześciu południowych Dzielnic Krakowa, jej celem jest zebranie potrzeb oraz pomysłów na dalszy zrównoważony rozwój miasta. Ankietę można wypełnić w terminie do 27 marca br. na stronie internetowej http://www.obywatelski.krakow.pl – link bezpośredni: https://tinyurl.com/45ka4m4c .

 

Celem badania jest zebranie opinii mieszkańców i mieszkanek dotyczących działań Miasta na rzecz poprawy jakości życia w ich najbliższym otoczeniu.

 

Opracowane wyniki ankiet zostaną omówione na spotkaniach Zastępców Prezydenta Miasta Krakowa: Pana Jerzego Muzyka i Pana Andrzeja Kuliga oraz dyrektorów komórek organizacyjnych Urzędu Miasta i Miejskich Jednostek Organizacyjnych , które odbędą się w każdej ze wskazanych Dzielnic w okresie od kwietnia do czerwca br.

Podczas planowanych spotkań, odbędzie się również prezentacja zamierzeń inwestycyjnych Miasta we wskazanym obszarze, a następnie odbędzie się dyskusja, w trakcie której mieszkańcy będą mogli przedstawić swoje pomysły zmian w najbliższym otoczeniu.

Ankieta przeznaczona jest dla mieszkańców badanego obszaru w wieku powyżej 16 lat.

8.03.2022r.

Szanowni Państwo 

Tegoroczny Dzień Kobiet to okazja, aby pokazać jak duża siła tkwi w kobiecej solidarności. „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” pisała Swiatłana Aleksijewicz, a jednak to kobiety niosą ogromne brzemię wojennych konsekwencji, podróżując z dziećmi, często w tragicznych warunkach, by znaleźć w Polsce schronienie. Dlatego Urząd Miasta Krakowa rusza z akcją „Kobiety dla Kobiet #solidarnekrakowianki”. Zachęcając mieszkanki i mieszkańców do przygotowania paczek dla kobiet uciekających z Ukrainy – damskiego niezbędnika, który zawierać będzie artykuły pierwszej potrzeby.

Paczki będą zbierane na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana przy ul. Reymonta 20, w dni robocze w godz. 12-18, w weekend w godz. 9-18. Akcja potrwa do końca marca.

Co pakujemy do paczek w ramach akcji „Kobiety dla Kobiet”?

 • nową bieliznę: podkoszulki, biustonosze, figi, ciepłe rajstopy
 • kosmetyki: mydło, szampon, krem do twarzy, krem do rąk, dezodorant
 • produkty higieniczne: podpaski, tampony, wkładki
 • dodatkowo: pilniki do paznokci, chusteczki nawilżane do twarzy, płatki kosmetyczne, szczotki do włosów.

Każdą paczkę należy opisać: „Kobiety dla Kobiet”, rozmiar bielizny: S / M / L / XL / XXL

Możesz także wydrukować kartkę z opisem i przykleić do paczki: pdf do druku.

Przekazując paczkę prosimy o poinformowanie wolontariusza/wolontariuszkę o tym, że rzeczy przekazywane są w ramach akcji „Kobiety dla Kobiet”.

 

 

3.03.2022r.

Drodzy Rodzice

W imieniu nauczycieli i pracowników Przedszkola nr 180  pragnę bardzo gorąco podziękować za tak liczny i szybki odzew na akcję dla ośrodka w Grabiu. 

Na chwilę obecną kończymy zbiórkę, o kolejnych potrzebach będziemy informować na bieżąco. 

Jeśli ktoś z Państwa chciałby śledzić na bieżąco sytuację w ośrodku, zachęcam do polubienia  grupy na FB, która powstała w tym celu. 

Pomagamy Ukrainie (Grabie 237) | Facebook

 

1.03.2022r.

Drodzy Rodzice

Bardzo dziękujemy za szybką mobilizację. Część produktów została już przekazana. 

Wolontariusze proszą o chwilowe wstrzymanie się z dostarczaniem darów, koordynator akcji na chwilę obecną zgłosił zapotrzebowanie tylko na żywność. 

Na bieżąco będziemy Państwa informować o potrzebach ośrodka w Grabiu. 

 

28.02.2022r.

Drodzy Rodzice

W naszym przedszkolu organizowana jest zbiórka dla uchodźców z Ukrainy. Wszystkie dary zostaną przekazane do ośrodka w Grabiach, w którym przygotowane jest miejsce dla matek z dziećmi.

Na chwilę obecną potrzebna jest żywność (kaszki, słoiczki, konserwy, produkty z długą datą ważności), środki higieniczne, środki czystości, proszki do prania, pampersy, kołdry, poduszki, pościel, koce i zabawki.

 

 

28.02.2022r.

OFERTA FOTOGRAFICZNA

Dostępne są do oglądnięcia zdjęcia z zabawy karnawałowej, cena za album z 3 zdjęciami - 35zł.  Informacja przy stoliku dyżurującym.

 

14.02.2022r.

 

REKRUTACJA NA NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023 - KONTYNUACJA EDUKACJI

 

W dniach 18-28 luty 2022r. należy złożyć deklarację o kontynuowaniu przez dziecko wychowania przedszkolnego w nowym roku szkolnym 2022/2023.

Druk będzie do pobrania z naszej strony internetowej w zakładce REKRUTACJA 2022/2023

Niezłożenie deklaracji jest jednoznaczne z rezygnacją z miejsca w przedszkolu od września 2022r.

 

14.02.2022r.

Szanowni Państwo

W zakładce DYŻUR WAKACYJNY 2022r. zamieszczony został harmonogram pracy samorządowych przedszkoli w okresie lipiec - sierpień 2022.

 

 

8.02.2022r.

 

KWARANTANNA W GRUPIE III

W związku z uzyskaniem informacji o pozytywnym wyniku covid 19, informujemy, że decyzją PSSE w Krakowie 20 dzieci z gr. III obecne w przedszkolu w dniu 3.02.2022r. zostają objęte kwarantanną do 10.02.2022r. (czwartek) włącznie.

Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz osób posiadających status ozdrowieńca (do 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku).

Dzieci nie objęte kwarantanną mogą uczęszczać do przedszkola, grupa pracuje normalnie.  Sala oraz wyposażenie zostaną w dniu dzisiejszym poddane szczegółowej dezynfekcji oraz ozonowaniu. 

8.02.2022r.

ZMIANA  ADRESU MAILOWEGO 

Dyrektor Samorządowego Przedszkola Nr 180 w Krakowie, informuje, że od dnia dzisiejszego tj. 8.02.2022r. nowy adres mailowy placówki to: p180@mjo.krakow.pl.

 

Do 28 lutego 2022r. wiadomości przesyłane na stary adres przedszkole180@poczta.onet.pl, będą odbierane, od 1 marca 2022r. pozostaną bez odpowiedzi.

Wołek Marta

dyrektor P180

 

 

7.02.2022r.

 

AKCJA CHARYTATYWNA PODSUMOWANIE

Serdecznie dziekujemy Państwu za włączenie się do pomocy stowarzyszeniu DOGRESCUE.

Przekazaliśmy karmy suche i mokre, makarony oraz koce polarowe, ręczniki, podkłady medyczne, zabawki.

 

5.02.2022

 

KWARANTANNA W GRUPIE II

W związku z uzyskaniem informacji o pozytywnym wyniku covid 19, informujemy, że decyzją PSSE w Krakowie 16 dzieci z gr. II obecne w przedszkolu w dniu 3.02.2022r. zostają objęte kwarantanną do 10.02.2022r. (czwartek) włącznie.

Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz osób posiadających status ozdrowieńca (do 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku).

Dzieci nie objęte kwarantanną mogą uczęszczać do przedszkola, grupa pracuje normalnie.  Sala oraz wyposażenie zostały poddane szczegółowej dezynfekcji oraz ozonowaniu. 

 

3.02.2022r.

ZMIANY ORGANIZACYJNE ( grupa III, V)

Z powodu montażu klimatyzacji na salach w dniach 3-4.02.2022r. nastąpią zmiany organizacyjne na poszczególnych grupach.

Wszelkie informacje umieszczone zostaną na tablicy znajdującej się przy drzwiach wejściowych obok domofonu.

Dzieci czasowo mogą przebywać na innych salach.

Przepraszamy za utrudnienia.

 

 

1.02.2022r.

BAL KARNAWAŁOWY

Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę karnawałową 11.02 (piątek) w godzinach dopołudniowych.

W programie imprezy:

– zabawy przy muzyce,

– konkursy i zabawy integracyjne.

 

Ze względu na obecną sytuację:

gr. I i gr. II  bawią się na swoich salach

gr. III, IV, V, VI bawią się na swoich salach oraz wymiennie na sali gimnastycznej z udziałem zespołu muzycznego

 

Dzieciom życzymy udanej zabawy, a Rodziców prosimy o przygotowanie dla swoich pociech strojów karnawałowych

 

W późniejszym terminie będzie możliwość zakupienia, dla chętnych osób, zdjęć z sesji fotograficznej w strojach karnawałowych.

 

 

31.01.2022

 

KWARANTANNA W GRUPIE I

W związku z uzyskaniem informacji o pozytywnym wyniku covid 19, informujemy, że decyzją PSSE w Krakowie 15 dzieci z gr. I obecne w przedszkolu w dniu 26.01.2022r. zostają objęte kwarantanną do 02.02.2022r. (środa) włącznie.

Kwarantanna nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych oraz osób posiadających status ozdrowieńca (do 6 miesięcy od uzyskania pozytywnego wyniku).

Dzieci nie objęte kwarantanną mogą uczęszczać do przedszkola, grupa pracuje normalnie.  Sala oraz wyposażenie zostały poddane szczegółowej dezynfekcji oraz ozonowaniu. 

 

 

31.01.2022

 

Serdecznie zapraszam na spotkanie Rady Rodziców 8.02.2022r. o godz. 16.00. W związku z sytuacją epidemiologiczną proponuję, aby na zebraniu pojawiły się Przewodnicząca i Skarbnik RR i ewentualnie po jednej osobie z rad grupowych.

 

 

 

31.01.2022

KONKURS FOTOGRAFICZNY PT.,, UROKI ZIMY"  

Chętne dzieci wraz z rodzicami zapraszamy do udziału w rodzinnym konkursie fotograficznym ukazującym piękno tej pory roku. Zainteresowane osoby prosimy o przynoszenie zdjęć do grupy IV do 16 lutego.  Uczestnicy konkursu otrzymają dyplomy oraz drobne upominki.

Serdecznie zapraszamy !

 

 

26.01.2022

 

Drodzy Rodzice,

W naszym przedszkolu na jednej z grup pojawił się przypadek wszawicy, dlatego prosimy o systematyczne sprawdzanie czystości skóry głowy i włosów u dzieci.
W przypadku podejrzenia zakażenia wszawicą, należy o tym zawiadomić nauczyciela oraz podjąć wszystkie czynności prowadzące do likwidacji choroby.

 

Problem wszawicy w przedszkolach nigdy nie przestał być aktualny. W ostatnich latach nasilił się on dwukrotnie i z pewną częstotliwością powraca do placówek edukacyjnych w postaci epidemii. Niewiele osób wie, że zarażenie wszawicą może przytrafić się każdemu dziecku i nie jest to skutek braku higieny, czy złej sytuacji materialnej rodziny.

Jak rozpoznać wszy u dzieci?
Najbardziej charakterystycznym objawem wszawicy jest świąd głowy, otarcia, zaczerwienienia czy grudki spowodowane drapaniem swędzącej skóry głowy. U nasady włosów pojawiają się białe jaja zwane gnidami, często mylone z łupieżem. Jaja wszy (gnidy) mają regularny kształt i trudno je usunąć. Aby się przekonać czy są to gnidy należy użyć grzebienia o gęstych ząbkach. Jeśli gnidy uda się wyczesać, wówczas możemy być pewni, że to wszawica. Jeżeli już wiemy, że „moje dziecko ma wszy” zachowajmy spokój i bez wstydu rozpocznijmy leczenie.

W jaki sposób walczyć z wszawicą?

W leczeniu wszawicy warto skorzystać ze sprawdzonych i bezpiecznych preparatów, które nie powodują alergii i nie drażnią skóry głowy. Preparaty te można zakupić w aptece.

Czym jest wszawica głowowa? Drogi zarażenia
Wszawica głowowa jest chorobą pasożytniczą wywołaną przez wesz głowową. Wszy pasożytują wyłącznie na owłosionej części skóry głowy i żywią się krwią człowieka. Okres przenoszenia trwa tak długo jak długo, żyją wszy lub ich jaja na żywicielu. Rozprzestrzenianiu wszawicy sprzyjają duże skupiska ludzkie (przedszkola, szkoły, kolonie), a możliwości jej przenoszenia są bardzo różnorodne. Zakażenie wszawicą następuje bezpośrednio przez kontakt z włosami osoby chorej, m.in.: poprzez przytulanie się, stykanie się głowami, używanie wspólnych przyborów do pielęgnacji włosów lub wspólnych ręczników, pożyczanie czapek i szalików.

Warto wiedzieć…

 • Wszy nie skaczą i nie pływają, do zarażenia dochodzi jedynie przez bezpośredni kontakt głowy z głową.
 • Wszy głowowe zwykle nie przenoszą żadnych chorób, jednak ich kał i ślina mogą powodować reakcje alergiczne.
 • Sprawdzaj głowę dziecka raz na dwa tygodnie .
 • Wszawica przenosi się bardzo szybko, dlatego sprawdzaj głowy wszystkich domowników.
 • Po wystąpieniu pasożytów powtarzaj kurację szamponami jeszcze przez co najmniej dwa miesiące.

 

01.01. 2022

   W Nowym Roku 2022 życzymy Państwu wszystkiego najlepszego!

Przede wszystkim zdrowia i spokoju, ale również spełnienia marzeń i planów.  Do siego roku!

 

23.12.2021

Pada śnieg, suną sanki, jest renifer i bałwanki. Śnieżki z nieba już spadają i życzenia Wam składają: zdrowia, szczęścia, pomyślności, a w wigilię dużo gości. Niech kolędy głośno grają, radość wszystkim ogłaszają !

Życzymy Państwu, by nadchodzące święta były spokojne i radosne.

Wesołych świąt!  

pracownicy przedszkola

 

20.12.2021

22/23 XII br. dzieci z grup II, III, IV, V, VI uczestniczą w warsztatach świątecznych z p. Alicją 

 

 

Kraków, 13 grudzień 2021r.

SZANOWNI RODZICE !!!

Dyrektor Samorządowego Przedszkola nr 180 informuje, że po konsultacjach z Państwem, 24 grudnia 2021 (WIGILIA) - Przedszkole jest nieczynne – pracownicy zgodnie z Kodeksem Pracy, wykorzystują wolne za święto Bożego Narodzenia przypadające w sobotę.

 

13.XII.2021r.